עיקרון הלאום – האידאולוגיה הנאצית

אחדות כל העם (הפולק) הגרמני, איחוד ואחדות דוברי הגרמנית: “עם אחד, רייך אחד, פיהרר אחד”- “אנו דורשים ליכוד כל הגרמנים” שיבה לרעיון גרמניה הגדולה על טהרת העם הגרמני, התרבות והשפה הגרמנית תוך שמירה על טוהר הגזע.
בעם / לאום הגרמני משולבים שלושה ערכים- דם ,אדמה, אדם . המכנה המשותף בין הגרמנים טמון במוצאם הגזעי לכן היהודים והסלאבים אינם חלק מהלאום הגרמני.
סיסמתם הייתה-“אתה הנך לא כלום ,העם הוא הכול” – אין חשיבות ליחיד ולצרכיו, לזכויותיו ולשאיפותיו. המדינה ניצבת מעל הכול ועל האזרחים מוטלת חובה לנאמנות ראשונה ומוחלטת כלפיה.
יש להחזיר את גרמניה לעברה ההיסטורי המפואר כבימי האימפריה הגרמנית הגדולה שהתקיימה בימי הביניים.
התנועה הרומנטית בגרמניה הולידה את הפולקיזם – תפיסה הדוגלת בטיפוח היסודות העממיים המשותפים של בני העם הגרמני. דגלו בחזרה לעבר, לשוב אל עבודת האדמה, ואל הגבורה והאבירות של השבטים הגרמניים העתיקים.
בלשני גרמניה גילו כי המונח “הארי” נלקח מאגדות הודיות עתיקות ופירושו- אציל, אדון, טהור.
הדגישו גם את קדושת האימהות. תפקידה של האישה לפי הנאצים ללדת ילדים טהורי גזע למען הרייך, להיות צנועה, ולתמוך בבעלה ובמשפחה.

עמית מירז

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת Polytechnic ניו-יורק.