מלחמת יום הכיפורים – השפעות

ההשפעות לטווח הארוך על ישראל:

1) תחום חברתי/אובדן האמון בהנהגה:

עם ישראל הוכה בהלם עם פרוץ המלחמה בהפתעה, ובסיומה כשהתבררה כמות הנפגעים . תחושת הביטחון הבלתי מעורער בהנהגה המדינית והצבאית נסדקה . החלה ביקורת ציבורית רחבה על כך שההנהגה לא חזתה את פרוץ המלחמה ולא גייסה מילואים דבר שעלה בקורבנות רבים .

2) תחום חברתי/ועדת אגרנט:

קמו תנועות מחאה פוליטיות שקראו להתפטרות הממשלה . במקביל הוקמה ועדת חקירה ממלכתית בראשות השופט אגרנט -הועדה שחקרה את המחדלים שהביאו לפרוץ המלחמה . הועדה חקרה רק את הדרג הצבאי ובעקבות מסקנותיה התפטרו הרמטכ”ל ראש אמ”ן ועוד מספר קצינים . את הדרג המדיני הועדה לא חקרה .

3) תחום פוליטי/מהפך שלטוני בישראל:

מסקנות ועדת אגרנט שבעצם ניקתה את ראש הממשלה ושר הביטחון מאחריות למחדל רק העצימו את מחאה הציבורית כנגד ראשי השלטון . בעקבות מחאה זאת התפטרו לבסוף שר הביטחון דיין ולאחריו ראש הממשלה גולדה מאיר . הביקורת הציבורית המתמשכת על ממשלת המערך כאחראית למחדלי מלחמת יום הכיפורים הביאו לבסוף ב -1977 למהפך שלטוני בישראל עם עליית הליכוד בראשות מנחם בגין לשלטון .

4) יחסי ישראל מצרים/הסכמי שלום עם מצרים:

התוצאות המעורבות של המלחמה הביאו להסכמי הפרדה בין ישראל למצרים בסיני 1975-6 . עליית הליכוד לשלטון הביאה לתחילתו של משא ומתן בין ישראל למצרים . לשתי המדינות שנפגעו קשה במלחמה היה ברור כי צריך לנסות דרך אחרת .

הנשיא סאדאת הגיע לביקור היסטורי בישראל ובסופו של המשא ומתן נחתם הסכם השלום בין ישראל למצרים ב – 1979.  ישראל נסוגה מסיני תמורת הסכם שלום שקיים עד היום .

5) תחום כלכלי/נזק עצום לכלכלה ותלות גוברת הארצות הברית:

המלחמה גרמה לנזק עצום לכלכלה הישראלית . הצורך להשלים את הציוד הצבאי שאבד הביא לנטל כבד על תקציב הביטחון . הוצאות הביטחון הכבדות בשנים שלאחר המלחמה הביאו לאינפלציה במשק ולאובדן העצמאות הכלכלית של ישראל שנזקקה יותר ויותר לעזרה כלכלית  אמריקנית .

ההשפעות על מדינות ערב:

  • מצרים :

האבדות הכבדות שספגה מצרים במלחמה ובמקביל השבת הכבוד המצרי לאחר שהצליחו להפתיע את ישראל בתחילת המלחמה אפשרו לסאדאת נשיא מצרים להניע תהליך מדיני . בשנים 1975-6 חתמו ישראל ומצרים על הסכמי הפרדת כוחות בסיני . ב – 1977 לאחר עליית הליכוד לשלטון ואם קבלת רמזים כי ישראל מעוניינת בשלום הגיע נשיא מצרים לירושלים והביע את רצונו בשלום . במסגרת הסכמי השלום נסוגה ישראל מכל סיני תמורת פרוז השטח מצבא מצרי.

  • סוריה :

סוריה הוכתה קשות במלחמת יום הכיפורים . המסקנה של הסורים מהמלחמה הייתה שיש להימנע מעימות ישיר עם הצבא הישראלי . כתוצאה מכך הגבול ברמת הגולן שקט מאז 1974 . סוריה נמנעת מפעולות התקפיות ישירות נגד ישראל אבל היא מסייעת לטרור הפלשתינאי וזה של החיזבאללה כדי לנסות ולהשיב לעצמה את רמת הגולן .

  • אש”ף / פלסטינים:

הארגון לשחרור פלשתין הגביר בעקבות המלחמה את פעולות הטרור כנגד ישראל . מחבלים חדרו לגבולות ישראל בעיקר מכיוון לבנון, ביצעו חדירות דרך הים ורצחו ישראלים . ב – 1978 ב “מבצע ליטאני” פשט כוח גדול של צה”ל על מחנות אש”ף בדרום לבנון . בעקבות המבצע הוצב בדרום לבנון כוח או”ם שישמור על השקט באזור.

מירז עמית

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאונ' תל אביב ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במסחר אלקטרוני מאונ' פוליטכניק ניו-יורק.

כתיבת תגובה