מלחמת העצמאות – תקופה רביעית אמצע יוני 1948 עד מרץ 1949

לאחר התקופה הקשה של קרבות בלימה הציבה לעצמה ישאל כמטרה להדוף את הצבאות הפולשים ולשחרר ,בשלב ראשון, את כל השטחים שיועדו למדינה היהודית על פי תכנית החלוקה של האו”ם.

משהושג יעד זה באופן הדרגתי ובקרבות קשים, הורחבה המלחמה ונכבשו גם אזורים נוספים במטרה ליצור רצף טריטוריאלי ומתוך שיקולים אסטרטגיים של מדינת ישראל.

בתקופה זו צה”ל הצליח ליטול יוזמה התקפית ולהכניע את צבאות מדינות ערב בכל החזיתות עד לניצחון. במהלך תקופה זו היו שתי הפוגות בקרבות, על פי החלטת האו”ם.

בין שתי ההפוגות התנהלו קרבות עשרת הימים בהם היוזמה עברה לידי צה”ל, שבמספר מתקפות נגד הצבאות הערביים וכוחות צבא ההצלה של קאוקג’י השתלט על שטחים נרחבים בגליל התחתון, בשפלה ובפרוזדור ירושלים .

בעת ההפוגה השנייה יזם צה”ל מספר מבצעים צבאיים גדולים שנמשכו מספר ימים כל אחד, השתלט על שטחים נרחבים בגליל, בנגב ובערבה, במטרה לקבוע עובדות בשטח, והביס את הצבא המצרי. שלב זה של המלחמה התאפיין בפסקי זמן ארוכים בין פרקי הלחימה,

ובשילוב הדוק בין העימות הצבאי בשטח ארץ ישראל למאבקים של ישראל בזירה המדינית .

אירוע מדגים: מבצע עובדה 

איך מאפייני התקופה באים לביטוי באירוע המדגים?

א. נכבשו גם אזורים נוספים במטרה ליצור רצף טריטוריאלי ומתוך שיקולים אסטרטגיים של מדינת ישראל: מטרתו של בן גוריון במבצע עובדה הוא שיקול אסטרטגי: קביעת  הגבולות של המדינה החדשה.

ב. בתקופה זו צה”ל הצליח ליטול יוזמה התקפית ולהכניע את צבאות מדינות ערב בכל החזיתות עד לניצחון: צה” ל הוא זה שיזם את ההתקפה.

ג. בשילוב הדוק בין העימות הצבאי בשטח ארץ ישראל למאבקים של ישראל בזירה המדינית : בזמן מבצע עובדה כבר הלו הדיונים ברודוס סביב הפסקת האש ודיונים על ההסכמים. מבצע עובדה הוא מהלך צבאי שהשתלב בדיונים המדיניים שהתרחשו באותו הזמן

מירז עמית

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאונ' תל אביב ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במסחר אלקטרוני מאונ' פוליטכניק ניו-יורק.

כתיבת תגובה