חוק ההסמכה – המעבר של גרמניה מדמוקרטיה לדיקטטורה

החוק העניק לממשלה הנאצית (הרשות המבצעת) ,ובפועל להיטלר, סמכויות לחוקק חוקים ללא אישור הרייכסטאג (הרשות המחוקקת) בניגוד לחוקה הגרמנית. חוק ההסמכה ביטל בעצם את אחד העקרונות המרכזיים של הדמוקרטיה, עיקרון שנקרא “הפרדת רשויות”. הוא התקבל בנימוק ,שלנוכח שעת החירום יש לרכז סמכויות. החוק הפך את גרמניה לדיקטטורה חוקית בראשות היטלר. הרוב לחוק הושג באמצעות הפעלת כוח ולא באופן חוקי. רבים סבורים כי עם קבלת חוק ההסמכה הוקם בפועל הרייך השלישי.
בעצם חוק ההסמכה אפשר להיטלר להעביר כל חוק שהוא רוצה בלי התנגדות של הרייכסטאג, כולל חוקים בלתי דמוקרטיים וחוקים שעומדים בניגוד לחוקת גרמניה.
הפיקוח על התקציב , אישור חוזים והסכמים עם מדינות ושינויים החוקה הועברו מבית הנבחרים לידי ממשלת הרייך לתקופה של ארבע שנים.
למעשה גרמניה הדמוקרטית/הפרלמנטארית חדלה לתפקד ובמקומה הונהג שלטונו הדיקטטורי של היטלר.

עקרונות באידאולוגיה הנאצית שבאים לידי ביטוי-שלילת הדמוקרטיה ועיקרון המנהיג- פגיעה בשלטון החוק וריכוז הכוח בידי המנהיג.
במה סייע צעד זה לבניית המשטר: צעד זה ביטל את המבנה הדמוקרטי .
הצעד חיזק את השלטון הנאצי בכך שהרשות המחוקקת אינה יכולה להגביל את סמכויותיהם ופעולותיהם. הנאצים הם גם הרשות המחוקקת והמבצעת.

עמית מירז

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת Polytechnic ניו-יורק.