הקמת צה”ל, פירוק המחתרות ופרשת אלטלנה

כשבועיים לאחר הקמת המדינה החליטה הממשלה הזמנית על הקמת צה”ל הוא הצבא הרשמי והיחיד של המדינה . עד אז כלל הכוח הצבאי של הישוב את הארגונים המחתרתיים ובהם  ההגנה ,הפלמ”ח, האצ”ל והלח”י . ב– 30 במאי הושבעו כל הלוחמים לצה”ל ופורקו המחתרות . האצ”ל התנה את הסכמתו בכך שבירושלים שנחשבה לאזור בינלאומי ישמרו אנשי האצ”ל על מסגרת ייחודית משל עצמם . מסגרות אילו צורפו לצה”ל מאוחר יותר.

מדוע החליט בן גוריון לפרק את ארגוני המחתרת ומטה הפלמ”ח וחשיבות הקמת צה”ל בשיא המלחמה:

א) בן גוריון הבין שבמדינה ריבונית הכוח הצבאי צריך לקבל את מרות הדרג המדיני. הצבא אמור להיות אחיד מאוחד וכפוף לרשות המבצעת של המדינה הדמוקרטית . לא יתכן שיהיו ארגונים צבאיים שנתונים להשפעה פוליטית של מפלגות שונות .

ב) היה צורך לנהל את המלחמה על פי קו מוסכם אחד, כדי להגביר את הכוח הצבאי. החשש לניהול לא אחיד של המלחמה בלט על רקע חילוקי הדעות בין המחתרות השונות על דרך ניהול המאבק בבריטים (מאבק צמוד או רצוף) בשנים 1946/7  וכן חילוקי דעות בין יוצאי הצבא הבריטי למפקדי הפלמ”ח הנוגע לשיטות הלחימה וארגונן.

ג) אנשי הפלמ”ח זוהו עם מפלגת מפ”ם השמאלית ואנשי האצ”ל זהו עם המפלגה הרביזיוניסטית הימנית. בן גוריון חשש מהאפשרות שמפלגות אלו ירצו לקחת את השלטון בכוח בעזרת כוחות צבאיים שזוהו  איתם . לחילופין הוא פחד ממלחמת אחים שעלולה לפרוץ במהלך המלחמה ולהחליש את מאבק הישוב באויב האמתי הערבים.

ההחלטה לפרק את המחתרות ומטה הפלמ”ח נתקלה בקשיים לא מעטים :

  • הקושי לבטל מסגרות עצמאיות ולקבל מרות לאומית לאחר עשור שבו הייתה אווירת אי-אמון ויריבות קשה בין הארגונים. בין הארגונים השונים הייתה אוירה של עוינות וחשדנות בעיקר על רקע תקופות ה”סזון” שבו הסגירו אנשי הגנה  אנשי אצ”ל ולח”י לבריטים .
  • ביצוע ההחלטה היה בימים הקריטיים ביותר של הלחימה והיה צריך להתבצע בזמן קצר ביותר .
  • בהסכם בין הארגונים השונים לא נקבעו העונשים שיוטלו על מי שלא ישתף פעולה. דבר זה השאיר פתח לחריגות מההסכם כפי שבאו לידי ביטוי בפרשת אלטלנה ורצח ברנדוט (יפורט בהמשך).
  • הביקורת הקשה והמאבקים שניהלו מטה הפלמ”ח ואנשיו נגד החלטת בן גוריון. אנשי הפלמ”ח טענו כי הפלמ”ח שונה האצ”ל והלח”י ,שהיו גופים פורשים ולא קיבלו מעולם את מרותה של הנהגת היישוב.

פרשת אלטלנה:

בתקופת ההפוגה הראשונה התרחשה פרשת אלטלנה שכמעט והביאה את הישוב בארץ למלחמת אחים . אלטלנה הייתה ספינה של ארגון האצ”ל שהביאה נשק לארץ. האצ”ל רצה לחלק את הנשק לאנשיו בלבד .

בן גוריון ראה בכך הפרה של ההסכם על פירוק המחתרות . בקרבות שהתפתחו בין אנשי ההגנה לאנשי האצ”ל כאשר האנייה הגיעה לארץ נהרגו מספר לוחמים והאנייה טובעה מול חופי תל-אביב .

בגין מנהיג האצ”ל הורה לאנשיו להימנע ממלחמת אחים . לאחר הפרשה פורק סופית מטה האצ”ל ואנשיו שולבו כבודדים ביחידות צה”ל .

מירז עמית

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאונ' תל אביב ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במסחר אלקטרוני מאונ' פוליטכניק ניו-יורק.

כתיבת תגובה