הפורשים

לאחר פירוק “תנועת המרי העברי” היו שתי גישות להמשך המאבק עם הבריטים.  התנועה הרוויזיוניסטית, האצ”ל והלח”י טענו שיש לנקוט בגישת של מאבק מתמשך כולל מאבק מזוין, כלומר מאבק  בלתי מוגבל בזמן או בתחומי פעילות. כולל העפלה והתיישבות. סיבות/נימוקים לתומכי הפורשים :
  1. אין כל סיכוי להידברות עם בריטניה ורק מאבק בכל התחומים בלי הפסקה יביא    לסיום המנדט הבריטי בארץ ישראל. 
  2. מאבק רצוף יחייב את הבריטים לתגבר את כוחותיהם בארץ, דבר שיכביד על התקציב הבריטי, ויגרור ביקורת של דעת הקהל הבריטי, על המשך השלטון בארץ ישראל ויזרז את סיום המנדט. 
הפעולות המרכזיות של האצ”ל והלח”י כפורשים: 
  1. פריצה לכלא עכו (מאי 1947) ותליית החיילים הבריטים- פריצה לכלא עכו ושחרור העצורים בו. במהלך הבריחה מהכלא התפתח קרב בין אנשי האצ”ל לבריטים. 27 חברי אצ”ל הצליחו  להימלט ,8 נהרגו,14 נלכדו והועמדו למשפט ו3 מהם נדונו למוות. לפני ההוצאה להורג חטפו אנשי האצ”ל בנתניה שני חיילים בריטים ואיימו להוציאם להורג אם יבוצע גזר דין המוות לחבריהם. הבריטים תלו את לוחמי האצ”ל  ב- 29 ליולי 1947. 
  2. תלייתם של חיילים בריטים– בתגובה להוצאתם להורג של חברי האצ”ל, נתלו שני חיילים בריטים בחורשה ליד נתניה. 
הבריטים האמינו שהוצאות להורג ירתיעו את אנשי האצ”ל והלח”י ולכן שפטו והוציאו להורג 9 חברי אצ”ל ולח”י- עולי הגרדום.
476827 PR

רוצים קורס מסודר להכנה לבגרות בהיסטוריה?

מירז עמית

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאונ' תל אביב ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במסחר אלקטרוני מאונ' פוליטכניק ניו-יורק.

כתיבת תגובה