You are currently viewing הסדר החדש באירופה

הסדר החדש באירופה

לגרמניה הייתה מטרה ברורה, בסוף המלחמה היא רצתה לראות “עולם חדש” שבו מעוצבת אירופה מחדש.
הנאצים האמינו שבאמצעות המלחמה הם יצליחו לברוא מציאות חברתית, מדינית וכלכלית חדשה שמבוססת על האידיאולוגיה הנאצית. “סדר עולם חדש”  הסדר החדש שייבנה במהלך המלחמה ויתקיים אחריה. “הרייך השלישי בן אלף שנה”, (מדברי היטלר). ותוך שניים – שלושה דורות יעלה מספר תושביו ל 200 מיליון. על כן צפויה משימה חשובה לחיילי גרמניה הנאצית – להכשיר את הקרקע – כ”מרחב מחיה” – עבור 200 מיליון ארים.
במסגרת הסדר החדש יש להבטיח “מרחב מחיה” לגזע הארי על חשבון גזעים אחרים ולנצל עמים שדורגו נחותים לצורכי הרייך השלישי.
שלטון נאצי על כל אירופה, כשלצדם שליטי בובה משתפי פעולה, ועמים נחותים – הסלאבים – כמשרתים, תוך ניצול אמצעיה ועושרה של אירופה לטובת גרמניה.
סדר חדש חברתי וכלכלי, שהעולם בו בנוי לפי מדרג גזעי. בסדר זה לכל עם יש תפקיד בהתאם לגזע שלו:
העמים האריים: עמי מערב אירופה וצפונה-אזרחים שווי זכויות ברייך – יוצרי התרבות.
העמים הסלאביים: עמי מזרח אירופה הנחותים נועדו להיות עבדים לצורך פיתוח כלכלת הרייך ומכונת המלחמה הנאצית. הם גויסו לעבודות כפייה וזכויותיהם נרמסו-נושאי התרבות.
יהודים ,צוענים ואנשים חריגים בהתפתחותם- נועדו לגרוש וחיסול אין להם זכות קיום ב “סדר החדש” – הורסי התרבות.

הדרך בו יושג ה”סדר החדש” הוא: “ראשית: כבוש, שנית: שלוט, שלישית: נצל”.

הצעדים/האמצעים שנקטו הנאצים בתקופת המלחמה כדי לקדם את רעיון “הסדר החדש”:

התיישבות גרמנית ושליטה בשטחי הכיבוש
העברת מיליוני גרמנים לאזורי הכיבוש על חשבון אוכלוסיות שונות שהועברו בכפייה ממקום מגוריהם. הקמת אזורי מנהל גרמניים. אזורי המנהל בשטחי הכיבוש חולקו לאזורים בהם היה שלטון גרמני ישיר לבין אזורים של העמים הצפוניים (נתינת אוטונומיה ויכולת שלטון עצמי נרחב לעמים המדורגים קרובים לגזע הארי ומתגוררים במדינות כגון דנמרק , הולנד ונורבגיה) ועמים אחרים ששיתפו פעולה עם הנאצים ,שם היה שלטון עקיף/חלקי.

ניצול כלכלי/משאבים
ניצול שיטתי ובלתי פוסק של אוצרות טבע ומשאבים של הארצות הכבושות. הנאצים העבירו מזון, מוצרי תעשייה, חומרי גלם מארצות הכיבוש לגרמניה. הם שדדו סחורות, אוצרות אומנות זהב ושטרי כסף.
הגרמנים סבלו ממחסור בכוח אדם ולכן העבירו ממקום למקום, במהלך המלחמה, כ- 7 מיליון עובדי כפיה, מפולין, רוסיה וארצות כבושות אחרות, כדי לשרת את הכלכלה של הרייך השלישי. עובדי הכפייה הועסקו בתנאים קשים ביותר בתעשייה/ במכרות/ בחקלאות. שיעור התמותה בקרב עובדי הכפייה היה גבוה ביותר.
במסגרת זאת נכלל גם ה”פיתרון הסופי” של היהודים שרובם הושמדו אבל חלקם נלקחו לעבודות כפיה בגטאות או במחנות עבודה שהיו צמודים למחנות ההשמדה.

רצח והשמדה
השמדת הגזעים הנחותים בדגש על היהודים.
רצח של כחצי מיליון צוענים – חלק מהצוענים הוגדרו כבעלי התנהגות אנטי חברתית הסולדים מעבודה ומסכנים את סביבתם. לא נערך חיפוש אחריהם כי אם רצח סלקטיבי. פגיעה בשכבות האינטליגנציה בעמים הסלאבים (רצח, מאסר, שליחה למחנות ריכוז, סגירת אוניברסיטאות ,פגיעה בתחומים של אומנות ותרבות ועוד).
“המתות חסד” – (אותנסיה תוכנית T4) בגרמניה כדי “לטהר” את הגזע הארי, במסגרת המבצע הומתו כרבע מיליון נכים ומפגרים גרמנים כדי ל”טהר” ו”להשביח” את הגזע הארי וזאת כדי שיתאים לתפקידו לשלוט בעולם.
בסדר החדש לא יהיו יהודים ולכן החלו הנאצים בהשמדת העם היהודי “הורס התרבות” עד האחרון שבהם.

התמונה באדיבות וויקיפדיה

מירז עמית

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאונ' תל אביב ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במסחר אלקטרוני מאונ' פוליטכניק ניו-יורק.