החלטת האו”ם – כ”ט בנובמבר / 29 לנובמבר 1947

  • סיום המנדט הבריטי על ארץ ישראל  ופינוי כל הכוחות הבריטיים עד 1 לאוגוסט 1948 .
  • חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות עצמאיות . 55% מהשטח למדינה יהודית  (מחצית הגליל , עמק יזרעאל , מישור החוף ומרבית הנגב) . 45% מהשטח למדינה ערבית (חלק מהנגב ורצועת עזה , יהודה ושומרון וחלק מהגליל) .
  • ירושלים תהיה בינלאומית ותנוהל ע”י האו”ם .
  • בין שתי המדינות יתקיים שיתוף פעולה כלכלי בענייני מכס, מטבע משותף , תשתיות דואר וכו’ .

לאישור ההצעה ע”פ תקנון האו”ם ,נדרש רוב של  2/3 מהמדינות באו”ם , וחמש המעצמות הגדולות אסור שיצביעו נגד. ההחלטה עברה ברוב נדרש, ועל אף המלחמה הקרה גם ארה”ב וגם ברה”מ הצביעו בעדה .

33 תמכו,10 נמנעו (בהן בריטניה)  ו 13 התנגדו (מדינות ערביות ומוסלמיות)

משמעויות החלטת החלוקה:

  • לאחר 2000 שנות גולות הקהילה הבינלאומית מכירה בזכותו של העם היהודי למדינה עצמאית בארץ ישראל.
  • החלטת החלוקה היא אחת הפעמים הנדירות בתקופת המלחמה הקרה שברה”מ וארה”ב משתפות פעולה ומצביעות באופן זהה באו”ם.

ההצבעה הביאה להכרזה על הקמת מדינת ישראל ב-14 במאי 1948,ולסופו של המנדט הבריטי בארץ ,שנמשך 30 שנה.  הערבים התנגדו לחלוקה והחלה מלחמת העצמאות.

התגובות להחלטת האו”ם בקרב היישוב, הפלשתינאים ועמדת מדינות ערב :

הישוב היהודי:

בישוב היהודי היו תגובות של שמחה עממית רחבה . פעם ראשונה לאחר 2000 שנות גולה הכירה הקהילה הבינלאומית בזכותו של העם היהודי למדינה עצמאית בארץ ישראל . אולם היו סעיפים בהחלטה שגרמו לקשיים מנקודת המבט היהודית :

  1. ירושלים עיר הקודש ומושא החלומות של העם היהודי במשך דורות לא נכללה בשטח הריבוני היהודי (בנוסף ל 30 ישובים נוספים בדגש על אזור הגליל שהיו בשטח ערבי). בגבולות המדינה היהודית הייתה אוכלוסייה ערבית רבה .
  2. משאבים כלכליים-תחנת הכוח בנהריים, ומפעלי האשלג בים המלח נותקו מהמדינה היהודית. 
  3. הגבולות של המדינה היהודית היו ארוכים ומפותלים והיה קושי גדול לשמור עליהם .המדינה היהודית הייתה מורכבת משלושה גושים וביניהם מעברים צרים קשים להגנה . 
  4. הערבים קיבלו בהחלטה אזורים בעלי חשיבות אסטרטגית  כמו אזור יהודה ושומרון הגבוה ששולט על כל אזור המרכז בו שכן רוב הישוב היהודי .בשטח המדינה היהודית אין ככמעט שטחים הררים.

הערבים הפלשתינאים :

הערבים הפלשתינאים שללו את החלטת החלוקה והכריזו כי יאבקו מכוח למנוע את קיומה . הוועד הערבי העליון הכריז על שביתה לשלושה ימים . למחרת ההצבעה הותקף אוטובוס יהודי בידי ערבים סמוך לשדה התעופה בלוד ושישה יהודים נהרגו . בפעולה אלימה זאת התחילו הערבים הפלשתינאים את השלב הראשון של מלחמת העצמאות .

עמדת מדינות ערב:

מדינות ערב שללו את החלטת החלוקה . שבועיים לאחר החלטת החלוקה , החליטה הליגה הערבית שבה ישבו נציגים מכל מדינות ערב, לשלוח לוחמים מתנדבים לארץ ישראל כדי שיסייעו לפלשתינאים להילחם ביהודים .

מירז עמית

שמי עמית מירז, אני מורה להיסטוריה, מגיש לבגרות בהיסטוריה שנים רבות. במשך 5 שנים שימשתי כמדריך היסטוריה ארצי בתחום הדעת תחת המפקחת הראשית להיסטוריה. בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאונ' תל אביב ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במסחר אלקטרוני מאונ' פוליטכניק ניו-יורק.

כתיבת תגובה